Zagrożenia współczesnej Europy

Zagrożenia współczesnej Europy

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Omawiając zjawisko, którym jest terroryzm należy zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad różnicami między terroryzmem, a terrorem. W literaturze nie rozstrzygnięto jednoznacznie omawianych terminów, a każdy badacz podchodzi do tych pojęć arbitralnie według własnych koncepcji. P. Wilkinson pisze, iż terror występuje formie izolowanych ataków, a także totalnej przemocy masowej. Natomiast zjawisko terroryzmu charakteryzuje się ciągłą działalnością zorganizowanego terroru, ze strony państw, ruchu, czy frakcji lub też małej grupki jednostek.

Analizując stwierdzenia P. Wilkinsona można stwierdzić, że terroryzm to usystematyzowany terror, poddany kontroli oraz proces zinstytucjonalizowanego działania przy pomocy swoistej ideologii przemocy. Aby lepiej zrozumieć istotę terroryzmu należy prześledzić pracę innego autora G. Wardlow’a, który w książce pod tytułem „Political Terrorism. Theory, Tactics, Countermesures” stwierdza, iż terror jest stanem skrajnego zastraszania i wykorzystywany jest zarówno przez kryminalistów, jak i terrorystów. Terroryzm natomiast polega na stosowaniu terroru do szeroko pojętych celów politycznych, czyniąc z niego swoiste narzędzie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1447493987109{background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}”][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”433,432,431,430″ img_size=”900×554″ onclick=”custom_link” title=”Nazwa Galeri”][/vc_column][vc_column][vc_column_text]

Metodami działania anarchistów posługiwały się również przedstawiciele socjaldemokratycznego ruchu robotniczego, jak np. Frakcja Rewolucyjna od roku 1905. W Irlandii powołano Irlandzkie Bractwo Republikańskie w roku 1858, będące zaczątkiem późniejszej Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Po II wojnie światowej dość szybko znaczenia nabrał fundamentalizm islamski pojawiający się jako terroryzm islamski. Jednak oba te zjawiska nie są sobie równe. Fundamentalizm islamski swoim zakresem obejmuje więcej zagadnień niż terroryzm, który jest w tym wypadku jedynie formą działań, będących skrajnym sposobem walki. Szybki rozwój globalizacji i kultury kosmopolitycznej sprawił, że obywatele państw muzułmańskich coraz częściej uciekają się do formy przemocy promowany przez fundamentalizm islamski. Wynika to z wielu względów między innymi: przez rozwój danej ideologii, chęć zmiany w kulturze zachodniej, chęć wywierania wpływów itp.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][text_block_nav title=”Ustalenia”]2p

Bazując na tych ustaleniach odnośnie definicji terroryzmu można stwierdzić, iż terroryści stosują przemoc w celu osiągnięcia zmiany w zakresie polityki państwa lub grupy państw. Motywy organizacji terrorystycznych różnią się między sobą, jednak główne metody są podobne. Tak zdefiniowane pojęcie terroryzmu może stać się bazą do dalszych rozważań na temat zagrożeń jakie za sobą niesie. Zagrożenia ze strony terroryzmu nie mieszczą się w żadnych normach, są nieprzewidywalne i zupełnie inne od zagrożeń czysto wojennych. Terroryzm może być postrzegany jako forma działań wojennych, jednak działanie terrorystyczne różnią się znacznie od przyjętych definicji „działań wojennych”. Najczęściej wojna toczy się pomiędzy dwoma jednostkami państwowymi, a organizacje terrorystyczne nie mają praw międzynarodowych, tzn. nie mogą być uczestnikiem prawa międzynarodowego. Z założenia taktyka działań terrorystycznych musi różnić się od konwencjonalnych, znanych współcześnie sposobów walki. Wynika to z charakteru tych organizacji, ponieważ będąc podmiotem nie uznawanym przez żadne państwo nie mogą swobodnie działać i wykorzystywać takich samych metod jak regularna armia. Dlatego terroryści stosują walkę partyzancką jako podstawową formę swojej działalności. Grupy terrorystyczne mają jedną ważną cechę, którą bardzo dobrze sformułował I. Witkowski.

[/text_block_nav][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

1p

Na dzień dzisiejszy społeczeństwa europejskie, azjatyckie, amerykańskie, czy afrykańskie muszą zmagać się z dziesiątkami organizacji terrorystycznych, których nikt jak na razie nie jest w stanie zliczyć. Prawdopodobnie nigdy nie uda się dowieść słuszności co do liczby takich organizacji, bowiem ze względu na swój charakter, wiele organizacji pozostaje w ukryciu. Można jednak przedstawić pewien zarys wybranych organizacji znanych dziś badaczom, które dały o sobie znać przez swoją niechlubną działalność, a bardzo pomogły w tym media, które stały się dobrym promotorem wszystkich organizacji terrorystycznych. Opisując organizacje terrorystyczne nie sposób zacząć od najbardziej rozwiniętych i rozpowszechnionych grup wywodzących się z kultury religii muzułmańskiej. Terrorystyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej bezsprzecznie wiązać należy między innymi z konfliktem izraelsko – palestyńskim. Konflikt ten rozpoczął się w roku 1947, kiedy to na mocy rezolucji ONZ obszar sporny podzielony został na strefę żydowską i palestyńską. De facto ziemie te zamieszkiwane były wówczas przez Palestyńczyków, dlatego zrozumiałe wydaje się być ich oburzenie faktem podziału ziem palestyńskich.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=PXYnUvRWpco” title=”Film……………………..”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][gallery_post_embed gallery=”160″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][mosaic max=”5″][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *