Cena niepamięci 90 000

Cena niepamięci 90 000

Wróblewski“Dziś w Elblągu ruszyła kampania informacyjna „ Bezpieczny senior – nie daj się oszustom” stworzona w ramach programu Bezpieczny Elbląg.  Nasilenie tej kampanii przewidujemy na kwiecień i maj tego roku.

– Jej założeniem jest dotarcie bezpośrednie do ok. 5000 – 7000 tys. osób – mówił podczas dzisiejszej konferencji otwierającej kampanię Witold Wróblewski Prezydent Miasta Elbląga. – Chcemy, aby trafiała ona poprzez media i materiały drukowane do wielu tysięcy elblążan.

Na potrzeby kampanii powstał nieco ponad minutowy spot telewizyjny ostrzegający przed oszustami posługującymi się tą metodą. Przedstawiony jest w nim mechanizm oszustwa „na wnuczka”. W realizację spotu zaangażowali się elbląscy policjanci: podkom. Krzysztof Nowacki, st. asp. Wojciech Zieliński oraz pani Mirosława Nalikowska pracownik Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu”

Dalszych farmazonów ze strony Komendy Miejskiej w Elblągu nie przytaczam – kto ma chęć poczytać dzieło nudne jak flaki z olejem zapraszam na stonkę Komenda Miejska Policji w Elblągu.


 

Dlaczego nie chce mi się czytać dalszej części elaboratu jaki napisali Policjanci ? Ponieważ byłem na tej konferencji i wiem jak kalekie będą to działania i podobnie jak z załączonej informacji nikomu nic w głowie nie zostanie tak spot informacyjny w sprawie nie da wiele i ma raczej uspokoić sumienia i dać kanwę do kolejnych spotkań, prezentacji i panegiryków niż rozwiązaniu problemu numerów  “Na Wnuczka”.


 

Jeśli Komendant Konert i Prezydent Wróblewski uważają ze obejrzenie spotu informacyjnego załatwi sprawę to są z całym szacunkiem dla wieku i urzędu ” śmieszni ” – oceńcie to zresztą sami :

Co powiedział jedyny rozumiejący problem uczestnik konferencji podkom. Arkadiusz Deja – policyjny psycholog?

Obaj zacni notable postanowili stworzyć spot apelujący do rozsądku osób starszych na których różni wnuczkowie polują za pomocą telefonów wielokomórkowych….

Zapomnieli jednak że podstawą mechanizmu oszustwa jest właśnie postawienie osoby starszej w takiej sytuacji że logiczne myślenie zanika a ich skołatany czasem mózg zalewa fala adrenaliny wyłączająca wszystkie funkcje myślenia analitycznego i krytycznego.


 

Żadna instrukcja nie zda się zatem na nic ponieważ pierwszym zadaniem oszusta jest postawić przyszłą ofiarę w sytuacji stresu i zdenerwowania . I jest tylko jeden sposób by osoby starsze nie dały się nabrać na wnuczka, ale o tym sposobie wszyscy specjaliści jakby zapomnieli . A jest ona bardzo prosty i tani – jest nim pamięć prawdziwego wnuka i tym który pamięta już coraz mniej i coraz mniej kojarzy. O tym podkom. Arkadiusz Deja – policyjny psycholog mówił krótko i umknęło to nie tylko Prezydentowi czy Komendantowi ale i autorowi owej nudnej notki wartej chyba mniej niż miejsce na serwerze.

 

Cenę numeru na wnuczka  płacą bowiem nie tylko ludzie oszukani – płacą ją też nade wszystko ich spadkobiercy. Nikt nie żyje wiecznie na tym łez padole i owe marne grosze drogi do Raju nam nie utorują.

Pozostaną naszym najbliższym o ile rzecz jasna nie wyprowadzi ich  jakiś  ” wnuczek bliższy inaczej “.


 

Ile wynosi cena zapomnienia – ostatnio 90 000 zł. Dobrej klasy samochód z lekkim nawet naddatkiem.

O taką właśnie kwotę oszust uszczuplił “Masę Spadkową ” prawdziwego wnuczka tylko dlatego że ten o swym dziadku zapomniał, być może latając z pracy do pracy i ciułając na…. samochód.

 

Żyjemy w świecie kapitalistycznym a to oznacza że w zasadzie wszystko można wycenić . Przykład owych 90 000 zł pokazuje jaka  jest cena niepamięci młodych i siła determinacji  starszych ludzi .

 

Może zatem warto wpaść do dziadka co tydzień i zadzwonić do niego co dwa dni by wiedział jak brzmi nasz głos , jakich słów używamy gdzie i z kim pracujemy oraz kim tak naprawdę jesteśmy ?

 

Oszustwo na wnuczka jest bowiem możliwe tylko w jednym wypadku – gdy dziadek swego wnuka nie zna – bo tylko wtedy może pomylić “oryginał” z “podróbką”

Podkom. Arkadiusz Deja – policyjny psycholog mówił o tym zbyt mało, a wypowiedziane słowa jakby uleciały w niepamięć jak owe 90 000 zł …

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *