Osiedle Wdzięczności Pacjentów powodem zamknięcia Basenu na Spacerowej ?

Osiedle Wdzięczności Pacjentów powodem zamknięcia Basenu na Spacerowej ?

Kilka dni temu w jednej z sal wykładowych Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu odbył się wykład pod tytułem „Ochrona zbiorników wodnych i rzek: ocena ich stanu ekologicznego, diagnoza potrzeby naprawy oraz wyboru metod rekultywacji”. Wykład prowadziła  dr Barbara Wojtasik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Po wykładzie padło dość istotne dla Elblążan pytanie o sposób oczyszczenia wód rzeczki “Kumiela” która przez blisko osiemdziesiąt lat zasilała kąpielisko. Na sali wykładowej obecne były pracownice jednej z instytucji ochrony środowiska i przekazały niemal sensacyjną a dotąd dość starannie ukrywaną przed mieszkańcami Elbląga informację że jakość wody w rzece “Kumieli” pogarsza się w sposób katastrofalny dopiero w okolicy osiedla ekskluzywnych domków jednorodzinnych zwanego powszechnie ” Osiedle Wdzięczności Pacjentów”.

 

 

Przypomnijmy że osiedle zlokalizowane jest w zakolu ” Kumieli” tuż przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym kierowanym od lat przez Panią Poseł Elżbietę Gelert.

 

Potoczna nazwa osiedla wynika zaś z faktu że w okresie gdy osiedle to powstawało inwestorami byli w zasadzie wyłącznie elbląscy  lekarze  .


Od zamknięcia największego w Polsce obiektu  pływackiego mijają już  cztery lata .

W tym czasie Elblążanie ,szczególnie ci mniej zamożni, są całkowicie pozbawieni rekreacji wodnej ponieważ Miasto nie wyznaczyło żadnych kąpielisk zapasowych.

 

Trudno też zrozumieć dlaczego odpowiedzialne za stan sanitarny miasta służby nie zlokalizowały trucicieli – dotąd informacja jaka była podawana do publicznej wiadomości wskazywała że wody Kumieli są zanieczyszczane na całym jej biegu natomiast z informacji przekazanych Pani Doktor wynika że w zasadzie woda w Bażantarni jest czysta i z niezrozumiałych powodów staje się niesamowicie brudna w okolicy w której ulokowano ujęcie wody do Basenu.

 

        Wodospad na Dolince – w latach 70tych XX wieku w tym miejscu bawiły się w wodzie małe dzieci . Zdarzeń związanych z chorobami skóry nie było .

Warto się zastanowić czy koperty w których pacjenci okazują swą wdzięczność adeptom sztuki Eskulapa nie przewędrowały do rąk zupełnie z tą sztuką nie związanych,  ponieważ jakaś przyczyna nieporadności urzędników którzy w roku 2012 podjęli decyzję o zamknięciu kąpieliska zamiast szukać źródła zanieczyszczeń wód “Kumieli ” być musi.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *