Klęska Kukiza ?

szczytno2

Poseł Andrzej Maciejewski zachęcał mieszkańców Szczytna do podpisywania się pod wnioskiem o referendum w sprawie przyjmowania przez nasz kraj uchodźców. To część ogólnopolskiej akcji Ruchu Kukiz’15. Przedstawiciele Ruchu są zdania, że w sprawie przyjmowania przez Polskę uchodźców z ogarniętej wojną Syrii, wypowiadać powinni się nie politycy, lecz obywatele.


Ruch prowadzi zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Mówił o tym jeszcze przed spotkaniem w Szczytnie warmińsko-mazurski poseł Ruchu Kukiz’15.

Jak ten problem wygląda we Francji, Niemczech – widzimy. Jakie są tego konsekwencje i ryzyka także widzimy. Warto zareagować na tym etapie, kiedy możemy jeszcze podjąć jakieś decyzje — mówi Andrzej Maciejewski, poseł. Przedstawiciele Ruchu zapowiadają, że spotkania będą kontynuowane w innych miastach Warmii i Mazur.

Koordynowana przez ugrupowanie Kukiz’15 zbiórka podpisów trwa już od mniej więcej dwóch miesięcy. Według szacunków organizatorów liczba zebranych do tej pory podpisów przekroczyła 100 tysięcy. Aby obywatelskim wnioskiem o referendum mógł zająć się Sejm, poprzeć go musi pół miliona obywateli.

TVP Olsztyn


 

Ruch Kukiz 15 podobno ma lepsze notowanie niż Prawo i Sprawiedliwość – przynajmniej w grupie wiekowej 18-25 lat .

Notowania, sondaże i statystyka mają jedną wspólną cechę , a mianowicie w dziwny sposób są zazwyczaj zgodne z oczekiwaniami tego kto je zleca.

 

 


 

Według elbląskiego portalu portEl.pl, w drugiej turze wyborów prezydenckich w tym mieście kandydatka PO Elżbieta Gelert uzyskała 53,7 procent głosów, a jej rywal Jerzy Wilk z PiS – 46,3 procent.
00’15 Z otwieraniem szampana kandydatka PO czeka jednak na oficjalne wyniki wyborów. (IAR)
00’24 Jerzy Wilk z Prawa i Sprawiedliwości w sondaże nie wierzy. On też czeka na oficjalne wyniki wyborów. (IAR)

Jeszcze bardziej korzystny dla kandydatki PO jest sondaż Telewizji Polskiej.

Ankieterzy portalu uzyskali odpowiedzi od 1549 osób, które wzięły w losowaniu. 832 z nich wskazały na kandydatkę PO, a 717 na jej rywala z PiS. Około 20-30 procent przepytywanych osób nie chciało ujawnić na kogo oddało głos. Również według sondażu Telewizji Polskiej, w Elblągu wygrała Elżbieta Gelert, uzyskując 56 procent głosów.

Cytowana Publikacja


 

Jako członek Miejskiej Komisji Wyborczej w Elblągu nie mogłem przyjrzeć się owej specyficznej metodzie sondażowej, mogę natomiast zaświadczyć że na protokóle jaki miałem przyjemność podpisać znajdowało się nazwisko nowego prezydenta Elbląga i brzmiało ono Jerzy Wilk. 

 


 

Jest natomiast dość łatwa metoda pomiaru poparcia partii politycznych polegająca na liczeniu osób które w spotkaniach ugrupowań politycznych uczestniczą .

Spotkanie w Szczytnie organizowały cztery osoby w tym poseł . Szczytno liczy około 27 tysięcy mieszkańców a spotkanie z Posłem Andrzejem Maciejewskim zgromadziło około 12 osób.

Pozwolę sobie nie wyliczać jaka to część promila bo leżącego kopać nie należy . Jednak nie można pozostawić bez komentarza dysonansu poznawczego jaki powstaje w umyśle czytelnika który czyta pełne samozachwytu wpisy na portalach “kukizowców” i widzi rzędy pustych krzeseł na spotkaniach organizowanych przez działaczy tego ruchu.


 

Drugą szokującą informację jest ta że na przestrzeni dwóch miesięcy Ruch zebrał zaledwie ponad 100 tysięcy podpisów .

Przypomnijmy zatem że grupa referendalna “Wolny Elbląg ” w roku 2013 w tym samym czasie zebrała w samym tylko Elblągu ponad 13 500 podpisów poparcia i doprowadziła do pierwszej znaczącej porażki Platformy Obywatelskiej w skali kraju .

 


Członkowie “Wolnego Elbląga” mocno wsparli akcję promocji referendum ogólnokrajowego w kwestii zmiany ordynacji wyborczej jednak gdy zaczęło być oczywiste że Ruch Kukiz 15 traktuje to referendum przedmiotowo i nie jest zainteresowany faktycznymi zmianami w Polsce współpracę z formacją Pawła Kukiza przerwali.

 

 


Efekt wyborczy jaki osiągnął Paweł Kukiz związany był z ogromnym nakładem pracy ludzi których Paweł Kukiz zawiódł i zwyczajnie oszukał tworząc coś czego nie można nazwać nawet partiokracją – doskonale to obrazuje nagranie jednego z Wojowników  Andrzeja Kani

https://www.youtube.com/watch?v=OAdgnsvS5Ww


 

kukiz poPaweł Kukiz bardzo wielkim łukiem omija Elbląg. Czego się boi ? Pytań o Pana Paciulana który wprost z Platformy Obywatelskiej został “koordynatorem” województwa co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem całego regionu ?

http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,18428822,porzucil-olsztynska-platforme-dla-pawla-kukiza.html

 


DSC03183A może chodzi o innego sławnego posła Kukiz 15 który pochodzi z Trąbek Wielkich ale  został “jedynką”w Elblągu pomimo że od lat zajmuje się importem węgla z Rosji pozbawiając przy tym pracy Polskich Górników ? Dominik Kolorz pomimo deklaracji sprawy nie wyjaśnił warto więc zapytać jak do tego podchodzą górnicy ze śląsko dąbrowskiej ” Solidarności ” ?

 


 

DSC03160

Warto się też zastanowić jak Pan Dominik Kolorz  może patrzyć w twarz braci górników którzy blokowali z nim tory w Braniewie wiedząc że teraz promuje on ludzi którzy niszczą ich miejsca pracy układając plany zwiększenia zdolności przeładunkowej portu w Elblągu do którego przewieziono w roku 2015 ilość węgla którą trzeba by było przewieść 48 kilometrowym sznurem Tirów.

 


 

 


 

 

Warto się też zastanowić jakie to graniczne interesy omawiali ze sobą były poseł Ruchu  Palikota Wojciech Penkalski z  aktualnym posłem Kukiz 15  – Andrzejem Kobielarzem i na ile porozumienie owych panów może wpłynąć na zwiększenia importu węgla z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski

 

 

 


 

Czy los zatem los Kukiz 15 jest przesądzony ? Na ten moment wydaje się że o ile w ruchu tym mają nadal być PO-plecznicy ” starej władzy ” to będzie ona traciła poparcie z dnia na dzień.

O ile Kukiz 15 nie zbierze owych 500 000 głosów za referendum to będzie to definitywny koniec tej formacji w społeczeństwie. Podzieli ona los Ruchu Palikota czy Samoobrony i zmarginalizuje się jak Liga Polskich Rodzin  – na własne życzenie.

Ludzie pamiętają o wiele więcej niż politycy by sobie życzyli.


 

 

Grzegorz Braun w Elblągu: Nie kryję swoich poglądówGrzegorz Braun w Elblągu . Koniec 2015 r tuż przed wyborami.

Na spotkaniu przy kawie chętnych było tak wielu że do 60 osobowej sali trzeba było dostawiać krzesła .

 

 


 

 

Podczas wykładu Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego obliczona na około 200 słuchaczy była zapełniona niemal w połowie pomimo faktu że spotkanie zorganizowano z marszu, a akcja plakatowa objęła tylko kilka miejsc na elbląskim  osiedlu Zawada .

 

 


Wilk baraniewoElbląg to Elbląg liczy około 100 000 mieszkańców można rzec próbując rozwiać kontrast pomiędzy widokiem pustych krzeseł w Szczytnie i prestiżowej sali w Elblągu . Ale i to nie wyjaśnia sprawy ponieważ w siedemnastotysięcznym Braniewie na spotkaniu z Jerzym Wilkiem Posłem na sejm obecnej kadencji z ramienia PiS zjawiło się około pół setki zainteresowanych.

 

 

http://bogatebraniewo.pl/posel-jerzy-wilk-w-braniewie-dlaczego-pracujemy-po-nocach-procesowanie-poprawek-opozycji-zajmuje-ok-10-godzin/#


 

Dysonans PO-znaczy PO-zostaje . Czy Ruch Kukiza w Elblągu jest ukrytą opcją ” Nowoczesnej ”  i kontynuatorką niechlubnego dorobku Platformy Obywatelskiej ?

Pozostają też pytania o POlityczne konotacje pomiędzy politykami Kukiz 15 a Platformą Obywatelską ponieważ na liście kandydatów do Sejmu z Elbląga znalazły się jeszcze dwa nazwiska byłych działaczy tej mocno już “PO-szarpanej ” formacji :

Paweł Kuszner dawny aktywista Młodych Demokratów / po lewej / wprost “rozniesiony” w trakcie debaty o jednomandatowych okręgach wyborczych przez Artura Kalbarczyka  z partii  Korwin.

 

 


 

Piotr Opaczewski kandydujący w roku 2010 do Rady Miejskiej w Elblągu z list Platformy Obywatelskiej.

 

 

 

 


Czy spotkanie w Szczytnie zwiastuje koniec Kukiz 15 – na to pytanie odpowie czas i Polacy .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Designed using Magazine Hoot Premium. Powered by WordPress.