Salut Rzymski art legis

Salut Rzymski art legis

To historyczne orzeczenie włoskiego Sądu Najwyższego. Choć wcześniejsze wyroki uznawały każde publiczne wykonywanie salutu rzymskiego za przestępstwo, tym razem batalia prawna nacjonalistów zakończyła się sukcesem. Przypomnijmy tło przedmiotowej sprawy. Grupa nacjonalistów została oskarżona o „apologię faszyzmu”. „Zbrodni” mieli dokonać poprzez wykonywanie salutu rzymskiego z okrzykiem „Obecny!” podczas manifestacji w Mediolanie upamiętniającej Sergio Rammelliego, działacza Fronte della Gioventù (młodzieżowej organizacji Włoskiego Ruchu Społecznego) zamordowanego przez „antyfaszystów”. Sąd Najwyższy ostatecznie uznał, iż gest ten w połączeniu z okrzykiem „Obecny!” (Presente!) jest wyrazem hołdu dla ofiar przemocy politycznej i nie może podlegać penalizacji.

Roberta Capotosti, radna z ramienia ruchu Sovranita i jedna z oskarżonych, powiedziała, że to historyczny dzień. Od teraz będzie można honorować poległych narodowych rewolucjonistów tak, jak na to zasługują. Orzeczenie otwiera także drogę do skutecznej walki w procesach sądowych, które wciąż się toczą przeciwko wielu kolegom i koleżankom. (WT)

Na podstawie: ilprimatonazionale.it/Nacjonalista.pl


 

Salut rzymski (wł. Saluto romano) – salut, w którym wyprostowane prawe ramię jest wznoszone do przodu, prostopadle do ciała.

 

 

 

 

 

 

Salut Bellamy’ego

Amerykański chrześcijański socjalista Francis Bellamy (1855–1931) opracował tzw. salut Bellamy’ego, który w 1892 stał się elementem ślubowania wierności fladze Stanów Zjednoczonych. W 1942 zaniechano tego gestu jako kojarzącego się z narodowym socjalizmem


 

Pięć miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem pracy społecznej po 30 godzin miesięcznie – taki wyrok usłyszały dwie osoby z Białegostoku, oskarżone o wykonanie gestu faszystowskiego pozdrowienia. Karę orzekł we wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku. Chodzi o gest wykonany na zakończenie marszu zorganizowanego w Białymstoku 10 listopada 2013 roku m.in. przez Narodowe Odrodzenie Polski. Prokuratura oskarżyła Sylwię S. oraz Mateusza M., że przed pomnikiem na cmentarzu wojskowym wznieśli ręce w geście faszystowskiego pozdrowienia. Chciała za to kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.


Problem jednak w tym że te same gesty mogą miec różne znaczenie w różnych środowiskach.

Przypomnijmy zatem że dokładnie tak samo można potraktować salut niezbyt rzymski ….
 

Atak niemieckiego pancernika “Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Liczące ok. 200 żołnierzy polskie oddziały pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza – do 7 września 1939 r.

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/obrona-westerplatte-

Salut to salut – wyraz szacunku nawet wobec wroga , nawet wobec pokonanego.

Ci z Wehrmachtu. Opowieść prawdziwa

Opitz Karl Ludwig

Published by MON, Warszawa, 1959
Książka opowiada o tym jak niemieccy żołnierze zmieniali się z szlachetnych rycerzy teutońskich w oszalałe ze strachu zwierzęta zdolne zrobić wszystko w imię przeżycia. Książka pisana świetnym językiem pokazuje proces demoralizacji Wermachtu jako struktury wojskowej ale i jego żołnierzy jako jednostek.
Ci z Wehrmachtu. Opowiesc prawdziwa: Opitz Karl Ludwig

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *