Ziobro nabity w butelkę

Pan Zbigniew Ziobro był dotąd Ministrem Sprawiedliwości.

Nazwa co najmniej na wyrost, bo bardziej odpowiednia byłaby nazwa “Ministra Niesprawiedliwości”, ale pozwólmy panu ministrowi działać, bo dopiero nieco ponad 100 dni targa on ową niewdzięczną tekę.

 

 

 


Już za dni kilka i za dni parę do pary zaszczytnych tytułów dojdzie drugi – Prokuratora Generalnego.

Czy owa zmiana jest pozytywna czy jak głośno krzyczą oPOzycjoniści – negatywna?

Niestety, odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić jednoznacznie, jedno jednak jest pewne – wraz z połączeniem obu urzędów spada liczba podmiotów uprawnionych do składania kasacji nadzwyczajnych.

W kodeksach jakie obciążają półki kancelarii prawniczych jest sporo tomów mówiących o dwóch takich podmiotach – Rzeczniku Praw Obywatelskich i Prokuratorze Generalnym. Jednak po rozdzieleniu urzędów Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego dopisano tam i Ministra Sprawiedliwości.


 

Dz.U.1997.89.555 – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego

Art. 521.§ 1. Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, a także Rzecznik Praw Obywatelskich może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie.


 

Po połączeniu obu urzędów spadnie zatem praktycznie do zera kontrola instancyjna ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich dotąd praktycznie ze swoich uprawnień nie korzystał. Powstanie też dość niebezpieczna sytuacja w której Prokurator Generalny może składając kasację nadzwyczajną podważyć kompetencje prokuratorów prowadzących postępowanie. Zanika więc bardzo ważny mechanizm wewnętrznej niezależności Ministra Sprawiedliwości i pionu prokuratorskiego. Niemniej, w związku z zapowiedziami bardzo mocnego podniesienia skuteczności wewnętrznej  kontroli funkcjonariuszy, być może nastąpi pewne automatyczne pociąganie do odpowiedzialności tych  prokuratorów i sędziów, którzy uczestniczyli w wydaniu orzeczeń rażąco naruszających prawo.


 

Postulat taki zawierał List Otwarty jaki Premier Donald Tusk dostał w roku 2013 kiedy gościł w Elblągu po Referendum, które 14 kwietnia 2013 r zmiotło samorządowe władze miasta złożone z polityków Platformy Obywatelskiej.

Sędziowie ponad prawem – List Otwarty

Niestety pomimo tego i paru innych ostrzeżeń, Platforma Obywatelska nie podjęła żadnych realnych działań dla uzdrowienie Wymiaru Niesprawiedliwości, któremu ufa zaledwie co 20 Polak.

 

 


 

Dziś pokażemy jeden z absurdów polskiego postępowanie karnego nabijającego nie w butelkę nie tylko pana ministra ale i całe społeczeństwo naszego kraju. Sąd Okręgowy w Elblągu to budynek z ponad wiekową tradycją, usadowiony w centrum miasta na wprost ratusza. Plac przed sądem nazwano Placem Konstytucji, co stanowi kolejny ponury żart ponieważ w Sądzie Okręgowym w Elblągu orzekają dotąd sędziowie składający przyrzeczenie na konstytucję, którą pisał Józef Stalin.

 


Co prawda przedstawiciele Platformy Obywatelskiej po przegranym referendum zdecydowali o budowie w Elblągu nowego budynku sądu, ale do dnia w którym sąd ten zacznie funkcjonować dzielą nas lata – zapewne dwa.

 


 

Sąd Okręgowy w Elblągu wymierza zatem dalej swoją wersję sprawiedliwości w starym budynku z tradycjami, a jedną z owych tradycji jest pomieszczenie, w którym magazynuje się dowody rzeczowe.

 

Owe szalenie nobliwe stalowe wrota mają swoje lata, a powstały w latach gdy Elbląg zwał się Elbing, a jego mieszkańcy mówili po niemiecku. Jest to zatem spadek po poprzednikach, którzy wpadają do nas czasem z wizytami sentymentalnymi. Jednak mało kto z nich ma okazję obejrzeć starą wizytówkę producenta.

DSC07127

 

Owa  poważna instytucja ma zatem szalenie poważnie zabezpieczone pomieszczenia, w których wszak czasami znajdują się zupełnie niepoważne przedmioty….

DSC07135    Butelka Tatry wraz z zawartością kosztuje dwa złote z małym naddatkiem. Sama butelka to mniej więcej pół złotego.

Ile pan Zbigniew Ziobro wyda na przechowywanie, przejęcie na własność Skarbu Państwa i zniszczenie owej butelki?

 


Polskie absurdy jak widać trzymają się mocno.

Za ich zdrowie warto wypić – oczywiście Tatrę.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *