Marsz Pamięci skazanych na zapomnienie.

Marsz Pamięci skazanych na zapomnienie.

Pamięć nie umiera tak łatwo jak ludzie. Dotyczy to też tych co odeszli już do wieczności.

27 lutego 2016 r pierwszy w Elblągu marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Marsz rozpoczął apel i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Bóg bywa szalenie dowcipny i prowadzi człowieka różnymi drogami. Podobnie  trasa Marszu wiodła przy Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej na którym złożono szczątki kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy Stalina. Czy pośród nich byli i ci którzy mordowali żołnierzy Armii Krajowej na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej ?

Incydent nie był wpisany w plan przemarszu ale czy można się dziwić że młodzi ludzie nie mogli przejść pod pomnikiem z symbolem katów narodu polskiego bez protestu ?

Marsz zakończył się odśpiewaniem hymnu i modlitwą żołnierzy spod znaku Wilka.

 Czy polska policja z orłem w koronie powinna bronić miejsca spoczynku okupantów którzy na swoich bagnetach przynieśli nam  manifest PKWN i czerwone flagi na pierwszomajowych manifestacjach ?

Ale jest jeszcze Pamięć o tych co z imieniem Stalina na ustach szli w ogień i z wiązkami grantów wskakiwali pod gąsienice czołgów Guderiana. Bo jak w każdej armii i w tej czerwonej byli ludzie gotowi ginąć za swój kraj. I byli gotowi zabijać tych którzy się im przeciwstawiali.  To Prawo Wojny .

Tekst Elbląg 24 o rocznicy “wyzwolenia” Elbląga

 

Jak ocenić spór o ludzi którzy odeszli dawno temu ?

Komu możemy ufać i czyjemu świadectwu dać wiarę ?

Jakie mamy prawo by siedząc w wygodnych fotelach po sytym obiedzie osadzać tych którzy szli przez zamiecie zim i skwar lata w dziurawych butach i łatanych mundurach  mając za drogowskaz własne sumienie ?

Pamiętajmy imiona naszych poprzedników . Pozwólmy też w spokoju leżeć tym co już przez Bogiem stanęli i rachunek ze swego życia zdali.

Wojna to rzecz straszna i cieszmy się że tym razem doszło tylko do manifestacji, a nie do ulicznej konfrontacji bo ci co leżą pod kamieniami swój bój zakończyli . I warto o tym pamiętać .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *