Polityka nieinformowania.

Polityka nieinformowania.

 

 

article

 

postek

Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie zarabia około           12 000 zł miesięcznie. To kwota porównywalna z dochodami Witolda Wróblewskiego jako prezydenta Elbląga.

 

 

 

 

urząd celny 2

A celnicy z Elbląga są “nieprzemakalni”, od pięciu lat nie prowadzono wobec nich żadnych postępowań dyscyplinarnych

 

 

 

 

Jednak polityka informacyjna Urzędu Celnego trochę dziwi – jej radcy prawni jakby nie dostrzegali, że cytowane przez nich przepisy dotyczą baz danych dotyczących osób poddanych kontroli celnej, nie zaś funkcjonariuszy tej służby, którzy jako funkcjonariusze publiczni podlegają zgoła innym regulacjom niż ustawa o ochronie danych osobowych…

 

celny

 

Przypomnijmy zatem  kilka spraw, o które warto zapytać drogich celników.


20.07.2015

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez agentów CBA w związku z postępowaniem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) prowadzi pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku postępowanie dotyczące między innymi niedopełnienia obowiązków przez jednego z elbląskich funkcjonariuszy Służby Celnej. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna ujawniał osobom nieuprawnionym informacje o planowanych w Urzędzie Celnym postępowaniach kontrolnych w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych.

W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali 10 osób, w tym funkcjonariusza Urzędu Celnego w Elblągu, któremu prokuratura przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień. Pozostali zatrzymani to właściciele punktów z automatami gier, którzy  usłyszeli zarzuty urządzania i prowadzenia gier na automatach bez wymaganej koncesji. Wobec wszystkich prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

W toku przeszukań zabezpieczono 17 nielegalnych automatów do gier. Centralne Biuro Antykorupcyjne wykonywało czynności w tej sprawie przy udziale pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie oraz funkcjonariuszy Izby Celnej w Gdyni.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy CBA


 

Policja i służby celne dokonały zatrzymań za korupcję Rok 2013Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariusze służby celnej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o działalność korupcyjną. Wśród zatrzymanych jest były już celnik z przejścia granicznego w Gronowie i Grzechotkach (pow. braniewski), który przyjmował łapówki. W tej sprawie zatrzymanych zostało także dwóch innych mężczyzn, którzy wręczali łapówki. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa Wardana na InfoElblag…


 

Konferencja Razem przeciw korupcji w Worlinach (17 grudnia 2015 r.). Fot. Izba Celna Razem przeciw korupcji pod takim hasłem rozpoczęła się w Worlinach międzynarodowa konferencja, poświęcona nowym metodom walki z korupcją.

Informacja o konferencji na Radio Olsztyn

 

Czy zatem Urząd Celny nie posiada wiedzy o efektach prac CBA, Policji i Prokuratury? Jeśli przyjmiemy taką wersję zdarzeń, to może się okazać, że na przejściach granicznch będą nas kontrolować oskarżeni w trakcie postępowań sądowych lub skazani w elektronicznych obrożach…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *