Ciepło w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej

Ciepło w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej

Pojawił się projekt protokołu z kontroli CBA w EPEC-u.

Protokół CBA z kontroli w EPEC Elbląg

W znacznej części protokołu znajdują się wykazy zmian jakie zostały wprowadzone w dokumentacji przetargowej. Potwierdzają się zatem przepuszczenia o włamaniu do systemu informatycznego EPEC-u, ponieważ niektóre z tych zmian wydają się nie mieć sensu innego niż “ustawienie” wyniku przetargu na blisko 20 000 000 zł.

 

sieć

 

Fragment tego oświadczenia pochodzi z pisma procesowego z akt Sądu Okręgowego w Elblągu

nagłowek

Dodajmy, że dnia 15 lutego b.r. pełna treść pisma procesowego została złożona Prezydentowi Miasta Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu oraz  Przewodniczącemu Komisji Gospodarki Ryszardowi Klimowi.


 

Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.

Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły (uwaga: różni producenci stosują różne nazewnictwo):

  • skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
  • monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera

 


 

Trzeba dodać, że współcześnie programy antywirusowe jako jedyna linia obrony nie wystarczają. Obecnie poza skanerem, monitorem i modułem do aktualizacji sygnatur z sieci, pakiet antywirusowy zawiera często także zaporę sieciową, moduły kontroli przesyłek poczty elektronicznej i plików pobieranych z sieci, moduł wykrywania i zapobiegania włamaniom, skaner pamięci i strażnika MBR.


 

Jak widać, ani Łukasz Piśkiewicz ani jego pełnomocnik procesowy o metodach ochrony komputerów przez przechwyceniem haseł nawet nie słyszeli. Kontrola samego routera po zdjęciu hasła sieciowego w zasadzie nie istnieje, a po wejściu do sieci monitorowanie tego co się po niej przekazuje, to już drobnostka.

Ciekawe kto z pracowników EPEC-u będzie miał okazję zaznać urlopu na koszt podatnika.

20 000 000 zł to mienie nie tylko znacznej, ale i ogromnej wartości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *