Sexowne seminarium ?

Sexowne seminarium ?

Seminarium duchowne w Elblągu: nie wolne od erotyki i molestowania
Gdy Patryk zgłosił rektorowi, że był molestowany seksualnie przez kolegę kleryka, został natychmiast relegowany z seminarium duchownego. Z wilczym biletem.

Patryk liczy na to, że gdy uda się dojść prawdy, będzie mógł jednak zostać księdzem.

RyanJLane/Getty Images

Patryk liczy na to, że gdy uda się dojść prawdy, będzie mógł jednak zostać księdzem.

Byłby teraz na czwartym roku. Mógłby rozdawać komunię podczas mszy świętej. Od małego marzył o tym, żeby zostać księdzem. Dziś z uśmiechem wspomina, że jako dziecko, przebrany w sukienkę babci, bawił się w mszę świętą, z kompotem i biszkopcikiem, udającymi mszalne wino i hostię. Ministrantem był niemal od zawsze. – Potem zachwycił mnie chrześcijański mistycyzm. Odkryłem w sobie powołanie kapłańskie – wspomina Patryk Lemke. – Chcę mówić pod własnym nazwiskiem – dodaje. – Ja nic złego nie zrobiłem. Nie mam się czego wstydzić.

Zaraz po maturze złożył papiery do Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu i został przyjęty. Uznał, że to działanie opatrzności, bo wcale nie było pewne, czy uda mu się zdać poprawkę z matematyki. Jeszcze dziś mówi o tym w trochę egzaltowany sposób, że maturalna poprawka to był znak, że „Chrystus chce, bym był kapłanem dla jego ludzi”. A seminarium – spełnienie marzeń, sama wzniosłość i cud.

Na początku wszyscy jesteśmy naiwni. Młodzi idealiści patrzący nabożnie na przełożonych, którzy przekonują nas, że jesteśmy wybrani. Żyjemy w hermetycznym środowisku i na wiele rzeczy patrzymy z tej wewnętrznej perspektywy. Prawdziwy obraz dociera do nas powoli – wspomina Mariusz, starszy kolega Patryka, były kleryk. – Polskie seminaria wychowują do samotności, ale nie uczą, jak sobie z nią radzić – ocenia.

Tekst Polityki w wersji częściowej


Od Redakcji :

Przypominamy o spotkaniu z ks. biskupem Grzegorzem Rysiem dnia 12 lutego2015 r. o godzinie 19:00.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej Bożego Ciała 10, 82-300 Elbląg.

Ksiądz biskup nie omija trudnych spraw, więc pewnie i o tej opowie w trakcie spotkania.

Przy okazji, redaktor Elbląg.net, który post z „Polityki” zacytował, Bartłomiej Ryś, nie jest członkiem rodziny księdza biskupa Grzegorza Rysia , a co więcej jest osobą niewierzącą .

 

 

   Bartłomiej Ryś  z portalu elblag.net elbląska multiplatforma internetowa


Zapowiada się zatem ciekawa debata dwóch Rysiów. Pozostaje tylko pytanie czy taka debata dotyczyć może problemów wiary czy raczej niewiary?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *