Lawirowanie na lewicy.

Lawirowanie na lewicy.

Lewica lawiruje walcząc o przetrwanie. Dlaczego ugrupowanie które kiedyś samodzielnie rządziło Polską dziś wypadło z ław sejmowych ?  Odpowiedzi na to pytanie pewnie od lat szukają działacze tej partii i zapewne od lat starannie omijają sedno sprawy zrzucając winę za swe niepowodzenia na zmienne koleje politycznych losów.

To dopiero początek długiej drogi, ale Sojusz Lewicy Demokratycznej występując pod swoim szyldem wraca do Sejmu. Tak wynika z najnowszego sondażu Sondaż IBRiS dla Onetu.
Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażu przygotowanym przez pracownię IBRiS na zlecenie Onetu. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować ponad 30 procent Polaków. Na podium znalazła się także Nowoczesna Ryszarda Petru (26 proc.) i Platforma Obywatelska (15).
Nie zmieniło się natomiast poparcie dla pozostałych ugrupowań. Nad progiem wyborczym znalazły się Kukiz’15 (6,9 proc.) oraz SLD (5,7). Według badania IBRiS, do Sejmu nie dostałyby się za to PSL (4,6), KORWiN (3,6) i Partia Razem (2,7).
źródło: Onet.pl

Czy zatem warto się ową formacją zajmować ? Skalę polityki makro zostawmy liderom z Warszawy ale w wielu miastach struktury SLD jeszcze ciągle mają swoich przedstawicieli w radach miast gmin czy powiatów .
Jednym z Radnych Elbląga jest Ryszard Klim startujący w wyborach samorządowych roku 2014 właśnie z list SLD w Elblągu.
Właśnie w trakcie tych wyborów doszło do zdarzenia które Panu Klimowi wystawia jak najlepszą opinię i jako byłemu oficerowi Ludowego Wojska Polskiego i jako politykowi świadczy bowiem o jego osobistej uczciwości.

W sytuacji, którą Państwu przedstawimy nie można mówić o brudnej kampanii wyborczej, czy o podkopywaniu konkurencyjnego kandydata. Ryszard Klim zachował się jak na dorosłego, doświadczonego człowieka przystało i zgodnie z zasadą oficera Wojska Polskiego. Za ten gest należą mu się słowa pochwały ze strony Edmunda Szweda i KWW Obywatelski Elbląg.

W ostatnim czasie zadzwonił do mnie radny SLD Ryszard Klim. Przeprosił mnie za zachowanie osób, które były zobowiązane do wywieszenia jego plakatów wyborczych. Miała bowiem miejsce przykra sytuacja, że osoby upoważnione przez Ryszarda Klima zaklejały mój wizerunek jego. W dowód przeproszenia radny SLD sam przybył do siedziby KWW Obywatelski Elbląg i poprosił o moje plakaty, zobowiązując się je nakleić tam, gdzie został  zaklejony mój wizerunek” – informuje nas Edmund Szwed.


Przypomnijmy że w wyborach samorządowych z 16 listopada 2014 r przez wielu uznawanych za sfałszowane lider SLD w Elblągu Pan Janusz Nowak zajął czwarte miejsce a wyprzedził go właśnie kandydat Obywatelskiego Elbląga który tak ładnie szlachetny gest Pana Klima ocenił.


 Protesty wyborcze Sądy odrzuciły a dziś PKW zapowiada pozwanie wykonawcy nie działającego sytemu informatycznego do sądu przyznając że ważne segmenty systemu zawiodły zupełnie.


 

Rozkład głosów w wyborach na Prezydenta Miasta przedstawia się następująco (kandydaci uszeregowani są w kolejności alfabetycznej):
1. Cezary Balbuza (KWW Elbląska Koalicja Obywatelska) – 1272 głosów (3,77 proc.)
2. Robert Grabowski (KWW Elblążanie Razem) – 1114 głosów (3,30 proc.)
3. Adrian Meger (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) – 791 głosów (2,34 proc.)
4. Jnausz Nowak (KW SLD Lewica Razem) – 3385 głosów (10,03 proc.)
5. Edmund Szwed (KWW Obywatelski Elbląg) – 4145 głosów (12,28 proc)
6. Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) – 12 567 głosów (37,25 proc)
7. Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) – 10 461 głosów (31, 01 proc.)


Czy zatem ruchy obywatelskie zastąpią SLD ? Wydaje się że tak się stanie ponieważ właśnie w Elblągu który w roku 2013 stał się soczewką polskiej sceny politycznej widać przyczyny upadku SLD najlepiej.


Janusz Nowak – Żeby było referendum musi być jakaś konkretna podstawa. Mnie się też nie podoba styl sprawowania władzy i problemy finansowe i gospodarcze jakie są w mieście, ale czy to już jest powód, żeby odwoływać Prezydenta w połowie kadencji, tu mam wątpliwości. Ale to ja je mam jako Janusz Nowak. Natomiast myślę, że podobnego zdania są koleżanki i koledzy z partii, ale nie chciałbym się za nich wypowiadać. Jak będę w Elblągu to się po prostu z nimi spotkam.

Sojusz Lewicy Demokratycznej okazał się społecznie nieczuły a bystrość jego wzroku spadła do poziomu znanego właścicielom kilkunastoletnich psów . Węch sojuszu również osłabł ponieważ zamiast czuć pot ludzi pracy jego liderzy  zaczęli się  napawać wonią francuskich perfum kupowanych w markowych sklepach.

Skąd te reminiscencje zapytają czytelnicy – i słusznie. Wyjaśniam zatem że na portalu Bogaty Elbląg pojawił się zabawny artykuł  Ryszard Klim i Polityczna Ruleta 
Artykuł jest zabawny ponieważ jego autor pisze :

Radny Ryszard Klim grając vabank może zrobić 3 odważne rzeczy:

– oficjalnie opuścić klub Radnych SLD

– zrezygnować z mandatu Radnego tłumacząc to, iż nie ma zamiaru działać w Radzie, która nie wypracowuje sensownej długoletniej strategii dla miasta. SLD dalej przy tej sytuacji zachowa swój klub Radnych a Pan Radny Ryszard Klim pokaże, że nie zależy mu na dietach i przywilejach a chce rozpocząć realną zmianę w mieście rozpoczynając budowę nowego ruchu społecznego

– złożyć wniosek o samorozwiązanie się Rady Miasta. Wniosek z całą pewnością zostanie odrzucony przez partyjną Radę Miasta. Jest szansa, że poprze go jeszcze Radna Maria Kosecka. Ryszard Klim po tym wniosku będzie mógł stać się liderem nowego ruchu społecznego, który doprowadzi do referendum gdzie mieszkańcy będą mogli się opowiedzieć czy chcą dalej partyjnej Rady Miasta. Nowy ruch społeczny oparty na bazie referendum musi jednak od samego początku deklarować swój start w wyborach w referendum i przedstawić swoich liderów oraz konkretny program na Elbląg. Kampania referendalna nie ma więc być jedynie atakowaniem obecnej Rady Miasta a starciem dwóch wizji na Elbląg.


 

Czy elbląski Radny SLD Ryszard Klim zagra vabank? Czy jest w stanie zrezygnować z mandatu Radnego by zbudować nowy ruch społeczny?


 

Pomijając błąd stylistyczny w tekście  Redakcji warto się zastanowić jakimż trzeba być fantastą by nawet w przypływie “szaleńczej miłości” do Pana Ryszarda założyć że wieloletni członek Rady Miasta porwie za sobą ludzi i mając na plecach znaczek SLD odwoła Radę Miejską złożoną dziś z trzech radnych Sojuszu i trzynastu radnych Prawa i Sprawiedliwości . Co ciekawsze przyjmuje się że  dokona tego mając za Wiceprezydenta Elbląga swojego partyjnego kolegę i lidera Janusza Nowaka który w wyborach 2013 r przegrał z startującym po raz pierwszy z listy lokalnego komitetu wyborczego Obywatelski Elbląg Edmundem Szwedem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *