“Kanada” w Kanadzie

“Kanada” w Kanadzie

Kanada drugi kraj pod słońcem?

  • Napisane przez  Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
  • czwartek, 21, styczeń 2016 15:10

Według raportu przygotwanego przez firmę zajmująca się strategią marki BAV Consulting i The Wharton School przy University of Pennsylvania Kanada zajmuje drugie miejsce w rankingu najlepszych krajów świata.

Pierwsze zajęli Niemcy, za nami znalazły się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Szwecja. BAV Consulting przeprowadziło 16 000 ankiet w 60 krajach. Zadano szereg pytań w kategoriach praw obywatelskich, jakości życia, wpływów kulturowych, wspierania przedsiębiorczości, przygód i turystyki, dziedzictwa. Profesor marketingu z Wharton School David Reibstein mówi, że promowanie kraju i tworzenie jego marki działa tak samo jak w wypadku jakiejś firmy. Zawsze chodzi o to, jak ludzie cię odbierają.
W kilku kwestiach Kanada otrzymała ocenę „znakomitą” i została postawiona za wzór dla innych państw. Tak było w przypadku oceny przedsiębiorczości i wspierania inicjatyw, a brano pod uwagę: jak kraj współpracuje z resztą świata, jaki odsetek populacji jest dobrze wykształcony, jaki jest dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, czy prawo regulujące przedsiębiorczość sformułowane jest jasno, na jakim poziomie stoi technologia, jaki jest dostęp do kapitału, jak bardzo rozbudowana jest biurokracja i czy korupcja jest na porządku dziennym, jakie są koszty produkcji, czy system podatkowy jest przyjazny przedsiębiorcom.
Jeśli jednak chodzi o to, czy kraj jest przyjazny przedsiębiorcom, zajęliśmy piąte miejsce za Niemcami, Japonią, USA i UK. Największy potencjał dla rozwoju innowacji przypisano Singapurowi, zwracając uwagę na minimalną biurokrację i świetnie rozbudowaną infrastrukturę. Pod względem podatków uplasowaliśmy si za Szwecją i Luksemburgiem.
Projekt tworzenia rankingów ma potrwać przez 5 lat. Zdaniem autorów ma się przysłużyć ulepszeniu światowej gospodarki poprzez wskazanie najlepszych praktyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *