Sprawa Sumienia

drastyczne

Kilka dni temu czytałem felieton Bartłomieja Rysia na portalu Elbląg.net traktujący o pewnej publikacji, w której inny, kierowany przez Sebastiana Bona-Kuchejdę portal ExpressElbląg zamieścił zdjęcie martwego psa wyrzuconego przez właścicielkę z III piętra bloku na ulicy Mącznej w Elblągu. Nad tematem myślałem kilka dni, ale wczoraj trafiłem w sieci na materiał, którego nie mogłem obejrzeć i nie był to materiał z podrzynania gardeł amerykańskim “Marines” przez bojowników ISIS, zwanego czasem Państwem Islamskim.

Materiał opublikowała Danuta Radwańska-Vollus, osoba w wieku co najmniej dojrzałym i sądząc po jej profilowym zdjęciu szalenie dystyngowana i kulturalna. Jednak owa pani, nieco zapewne starsza od obu dziennikarzy, publikuje nagrania mrożące krew w żyłach nawet ludziom, którzy niejedno w życiu widzieli, bowiem są to materiały o bezmyślnym okrucieństwie człowieka wobec zwierząt.

Poniżej zamieszczam dwa takie materiały i ludzi o słabych nerwach proszę by ich nie oglądali, bowiem taka ilość bezmyślnego zła w czystej postaci może ich porazić atakiem apopleksji.

https://www.facebook.com/100010730620684/videos/165523977148622/

http://www.wykop.pl/link/260996/litewski-zwyrodnialec-rzuca-biednego-psa-z-mostu/

Materiał trzeci dotyczy uboju rytualnego i o tyle wiąże się z tematem, że wstrząsającego nagrania z uboju woła w Azji już w sieci nie znalazłem. W każdym razie był on powtórzeniem sceny uboju z “Czasu Apokalipsy”, ale był chyba bardziej okrutny, ponieważ męczarnia zwierzęcia trwała dłużej.

Być może pan Ryś jest dziennikarzem infantylnym i estetą, ale rolą prasy jest mówić o tym co trudne i złożone. Żyjemy w świecie gdzie śmierć jest naturalnym przedłużeniem życia, a człowiek dla własnego przetrwania musi zabijać i zwierzęta którymi się żywi i swoich pobratymców, gdy mu zagrażają.

Prawa natury są niezmienne, ale humanitaryzm polega na tym, by śmierć zadać tylko wtedy gdy jest to konieczne i przy możliwie najmniejszym cierpieniu ofiary – i tej na dwóch i tej na czterech nogach.

Stosowanie tortury może mieć tylko jedno usprawiedliwienie wpisane wprost w Kodeks Hammurabiego – zemsta krwawa dla odstraszenia naśladowców. Jednak dziś owa zemsta jest znamionem terroryzmu

Na koniec dwa przykłady z życia – pierwszy nawiązuje do psa wyrzuconego przez właścicielkę, która być może była niespełna rozumu.

W roku 2009 w pewnej audycji przytoczono przykład narkomana, który pod wpływem wizji stwierdził, że jego kilkumiesięczne dziecko ma oczy diabła. Niesiony zapałem, być może nawet religijnym, oczy swego dziecka wydłubał.

Przykład drugi, to pies zabrany z Hotelu Żuławy przez obrońców zwierząt. Temat sygnalizował właśnie ExpressElbląg
(o ile wiem) i bez jego interwencji zwierzę być może by zdechło.

Być może przyjemniej jest pisać o wyborach nastoletnich miss lub ekscytować się kreacjami na studniówkach, ale tak jak ktoś musi pracować w ubojniach i babrać się w mieszaninie jelit, krwi i odchodów, tak ktoś musi pisać o rzeczach mało przyjemnych i pokazywać jak potrafimy być okrutni.

Ale najważniejsze to pokazywać twarze oprawców a dzięki temu być może będzie ich ubywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *