300 sprawiedliwych .

300 sprawiedliwych .

funeral_marek_skiba_news2a

51-letni Marek Skiba z Ennis w Irlandii w hrabstwie Clare zmarł samotnie w Boże Narodzenie. Był bezdomny. Gdyby nie program w lokalnej rozgłośni radiowej informujący o pogrzebie, śmierć Polaka nie została by nawet zauważona. To co się stało później wzrusza i zaskakuje. Lokalny aktor komediowy Brendan O’Carroll zaoferował, że pokryje koszta uroczystości, a na pogrzeb przyszło 300 Irlandczyków. O pogrzebie, któremu towarzyszyły wyjątkowe okoliczności, pisze dziś irlandzka prasa.

Śmierć bezdomnego Polaka z Irlandii poruszyła mieszkańców Ennis. O zmarłym Marku Skibie, mieszkającym w Irlandii od 15 lat, na antenie lokalnej rozgłośni radiowej jako pierwsza opowiedziała Josie O’Brien, wolontariuszka z Ennis zajmująca się osobami bezdomnymi. Po programie w radiostacji rozdzwoniły się telefony z ofertami pomocy oraz deklaracją uczestnictwa w pogrzebie..

W ostatniej drodze zmarłego Polaka udział wzięło blisko 300 osób. Śmierć samotnego 51-latka poruszyła serca Irlandczyków. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu wczorajszym w Katedrze Świętego Piotra i Pawła w Ennis. Przed pochówkiem Polaka na cmentarzu w Drumcliffe wygłoszono wzruszającą przemowę, przypominając kim zmarły był za życia.

Marek Skiba, który zmarł na zawał serca, władał kilkoma językami. Ostatnio pracował w Mallow, Co Cork. Po utracie pracy jego życie bardzo się skomplikowało i trafił na ulicę. Podano mu jednak pomocną dłoń i zaoferowano nocleg w przytułku dla bezdomnych. To właśnie tam dożył swych ostatnich dni. Pochowano go niedaleko grobu bezdomnego emigranta z Czech, Josefa Pavelka.

Artykuł o pogrzebie Marka Skiby zamieścił na swojej stronie: Irishexaminer.com.

Adam Andrzejko

kontakt@naszestrony.co.uk

 

Od Redakcji :

Oto coś dla tych którzy mają wątpliwość czy Polacy są europejczykami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Katolik w każdym kraju europy jest u siebie i jak widać bracia w wierze zawsze zapewnią mu godny pochówek .

Tym razem co prawda w ziemi obcej ale poświęconej. Wspólne korzenie wspólna przeszłość wspólne wartości oto to co może zdecydować o przetrwaniu  już nie tylko samej Unii Europejskiej.

 

 

 

Cytowana publikacja portalu nasze strony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *